Pogled odčarana promatrača
Odčaravanje je općenito čudnovati postupak. Preobražava stvari,a da se one same o sebi doista ne mijenjaju.No odjednom nam se javljaju u hladnom svjetlu.Sve dok smo oduševljeni,ponese -ni ljudima ili stvarima,sve dok ih gledamo očima ljubavi,oni su nam nekako drukčiji,uzvišeni,svije- tle u duboku značenju;kao da smo dotaknuti čarolijom,pogođeni tajanstvenim zračenjem. Takva se opčinjenost može osjetiti i kao demon- ska sila koja nas vara iskrivljenom slikom;no naj-češće je osjećamo kao dublju istinu;oduševljenje nas vodi u srce svih stvari.Ali opčinjenost može odjednom i nepojmljivo nestati,čarolija se može raspasti - i odjednom vidimo voljene ljude "suvi- še ljudski";srušeni su titravi mostovi zajedništvo -vanja,san je prestao,nemamo više iluzija.Svatko poznaje taj nelagodni obrat u krajoliku čovjekova života.Kada više nismo opčinjeni,stvari vidimo drukčije,kritičniji smo,nepovjerljiviji i vidimo oštrije sve ono što vidi nepovjerljivost,ali više ne vdimo ono što vide oči ljubavi.Kada je "igra" goto -va,nastupa otrežnjenje.Ali da li je "trijezan" čovjek uopće čovjek?
19.01.2008. u 18:47 | Prijavi nepoćudni blog | Dodaj komentar
Tužno, ali istinito!
Bravo!
Autor: odgonetka | 19.01.2008. u 19:16 | opcije
Praviji je čovjek po mom mišljenju onaj "začarani", jer je puniji kao što reče Castaneda. Odčarani čovjek... kao da ima rupu, treba je pokrpati
Autor: Fatamorgana1 | 28.01.2008. u 23:10 | opcije
u prvi mah pomislih kako je tužno i realno to "odčaravanje", ali možda je samo realno. tužno je ipak ako se nikada, ni u koga i ni u što ne začaramo. hvala na podsjećanju.
Autor: 505s- | 18.05.2008. u 0:18 | opcije
Nevjerovatno,misli su vam za jednu studiju koju ovdje i na ovom mjestu teško možete provesti.
Ali,svatko ama baš svatko ima pravo na opredjeljenje,pogotovo ovdje i na ovim stranicama,gdje su ljudi došli iz samo njima znanih razloga(kao i VI),a Vi se razbacujete Svojim mislima kao da su bogomdane,ne videći gdje ste te,i kome ste te misli uputili
Autor: vvoda | 03.09.2008. u 21:55 | opcije