SRETNA NOVA GODINA 2016.



SRETNA NOVA GODINA EKONOMSKOG SLOMA
Dvije su mogućnosti - bankrot kao u Grčkoj ili radikalni rez

Četiri godine normalno smo živjeli s nestručnim premijerom političke vlade, a sad odjednom traže se sami stručni kadrovi, “stručni premijeri” za sve koalicijske kombinacije, a taj prefiks postaje važniji i od ključnog zahtjeva koji se obično dodaje na kraju malog oglasa - “pušači i avanturisti isključeni!”
Stručnog premijera traži predsjednica Grabar-Kitarović za slučaj da raspiše privremene izbore i imenuje prijelaznu vladu. Njoj je najlakše, za dvomjesečnog premijera bit će dovoljno da je “iskusan”, a stručan utoliko što nije nestručan, pa dr. Zlatko Mateša, koji se tu čini najizglednijim, sigurno prolazi. Glavna zadaća “privremenog” jest da bude privremen, ali kako bi njegov izbor na dva mjeseca odvojio Milanovića od državnih medija i poluga državne moći, prije svega u policiji, to bi mu znatno otežalo rad u pripremi izbora, pa zato toliko nervoze u nastojanju da se to spriječi. Da prekine provizorij u kojem i sam lebdi jer je “bivši”, mora pod svaku cijenu okupiti saborsku većinu i na čelo te hrvatske uzvišene institucije - iznad koje je samo Bog - spreman je ugurati otorinolaringologa dr. Prgometa, ako već ne prolazi SDP-ov “in-house stručnjak”, pravnik propaloga gradskog poduzeća Zagrepčanka, dr. Josip Leko.

Za Prgometa nitko ne može opovrgnuti da je stručnjak - jest, i to vrlo ugledan, ali za medicinu, ne za politiku kojom se bavi prilično diletantski. Za kratko vrijeme uspio je propasti i u Mostu i u HDZ-u, gdje je još 2012. nastupao kao “sinergijski partner” dr. Kujundžića, drugog liječnika, šampiona ultradesničarskih krugova na izborima za stranačko vodstvo. Govorio je tada da mu “nije stalo do podjele fotelja ili političkog plijena”, nego da poziva na okupljanje za “novi početak HDZ-a”. Zatim se pridružio dr. Petrovu i, po svjedočenju člana užeg rukovodstva Mosta, obećao mu lojalnost ponudivši kao zalog “časnu riječ”. Ona mu je, rekao je, puno više od potpisa na sporazum o jedinstvenom istupu. No, čim je kao kandidat Mosta izborio tri mjesta u 1. zagrebačkoj izbornoj jedinici, počeo se dogovarati s Milanovićem o koaliciji, pokušavajući ga privoliti da mu ustupi premijersko mjesto. Umjesto toga, Milanović je odmah dao u novine informaciju da su se “sto puta čuli telefonom”, pa je time likvidirao pretendenta na vlastiti posao snova, a istodobno razbio Most. Možda se nisu sto puta čula, ali u svakom slučaju, pokazalo se da Milanović s njegovim glasovima može računati, za razliku od Petrova. Progomet je pak počeo okupljanje za “novi početak Mosta” pa formirao svoju stranku Hrid. Ukazala mu se i fotelja predsjednika Sabora. Ipak, čini se, njemu zaista nije do fotelje koliko do toga da bude u prvom planu, karakterni glumac s puno replika u scenariju...

Pravog stručnjaka - što stručnjaka, mahera! - traži koalicija HDZ - Most koja se sastavlja nakon što su se pregovorima o velikoj koaliciji ispriječili SDP-ovi partneri iz predizborne koncentracije Hrvatska raste. Ti su partneri prilično beznačajni - ne vide se prostim okom. No, Laburisti i penzionerski husiti iz statistički zanemarivog HSU, javljaju se iz premijerova Ida, jer njemu samome nezgodno je otvoreno kazati Petrovu što misli o ideji da se pravi koprodukcija u kojoj on sam, Milanović, neće biti glavni glumac, s imenom iznad naslova. Ali to je pokazao rekavši prilikom trojnih pregovora da je, za razliku od svih ostalih sudionika, on “političar i državnik”, te da posao premijera vidi kao “lifestyle” (htio je reći “poziv”, ali mu se omaklo). Državnik je političar koji se vozi državnim avionom, piše u enciklopedijskom rječniku hrvatskog političkog života koji još nisam uspio sastaviti, ali, nadam se, hoću…

Na natječaju za stručnog premijera koalicije HDZ - Most najvažniji je uvjet da se kandidat ne zove “Tomislav Karamarko”. S obje strane najavljuju veći broj prikladnih stručnjaka, što ohrabruje, jer bi čovjek pomislio da u Hrvatskoj više nema nikoga sposobnog da “krizno upravlja” krizom uz marginalnu većinu i očekivanu opstrukciju klijentelističke mreže koja će ostati bez izvora prihoda, jer osiromašena država ne može hraniti jednu takvu “elitu”, a nekmoli dvije ili tri…
Što bi njihov stručnjak trebao provesti? Ne one beznačajne reforme s kojima se licitira kad se o tome truća po TV panelima, nego osnovnu, onu koju će nam nametnuti komisija Europske komisije kad dođe na proljeće i Hrvatsku stavi na aparate, u sklopu “predgrčkog tretmana” koji onda ostavlja samo dvije mogućnosti - jedna je slom i bankrot kao u Grčkoj, gdje se uštede anuliraju, a nekretnine postaju bezvrijedne, dok je druga - dramatični, radikalni rez - smanjivanje budžeta sa 130 milijardi na održivih manje od sto milijardi. To znači da se ne provode palijativne “reforme” pa gleda je li se što uštedjelo, nego se prvo smanji javna potrošnja, a onda odlučuje što se s preostalim novcem može platiti. Tu onda nema nikakvih garancija, kolektivnih ugovora i socijalnih prava.

Od oka - treba otpustiti između četvrtine i trećine službenika državne administracije na svim razinama, za toliko smanjiti izdatke u zdravstvu i školstvu, prodati sva javna poduzeća za koje se može dobiti bilo kakav novac: autoceste, ostatak Ine, veći dio HEP-a, Badel, Jadroliniju, Croatia Airlines, sve… Mora se također smanjiti PDV, porez na dobit i ukinuti svih 160 parafiskalnih nameta, jer inače neće biti rasta u privatnom sektoru koji treba zaposliti sve otpuštene. Ne budemo li za to spremni, isti efekt može se postići - ali bez pozitivnog efekta - tako da se kroz zamjenu eurskih kredita nacionalnom valutom stvori nova kuna koja se onda inflatorno obezvrijedi i ravnopravno podijeli teret prekomjernog trošenja - trebalo bi ići na 10 kuna za euro u najmanju ruku, ali očekivana posljedica te mjere bila bi, vjerojatno, hiperinflacija, a osim toga, matične europske banke stavile bi Hrvatsku na led, što više nije “grčki scenarij”, nego rumunjski, ali ne ovaj optimistični, tranzicijski, nego onaj čaušeskovski. Vraćaš dugove i jedeš kiseli kupus.

Ova “proleterska” financijska reforma ima zagovornike i u Mostu, gdje su stoga i zamislili vladu nacionalnog jedinstva. Samo takva vlada mogla bi sustavno provesti mjere s tim učinkom. Ona lijeva ili desna mogu ih nametnuti jedino ako uvedu diktaturu. Desna diktatura zamisliva je tek poslije nereda, ali njih bi vlada odmah ugušila, uz potporu međunarodne zajednice. Lijeva se diktatura stoga čini vjerojatnijom, opet kao u Grčkoj. Uvodi se u dva koraka. Ondje je Cipras histeričnim ljevičarenjem uništio desnicu i liberale, a zatim je izdao ljevicu. Ionako beskrupulozan, zadobivši na referendumu moć, postao je dovoljno jak da zaista provede te nužne mjere. Čovjek kojeg su slavili hrvatski novoljevičari (pa čak u nekoj mjeri i stvorili, na zagrebačkom Subversive Festivalu), predao je svu nacionalnu imovinu strancima (pedesetmilijardski fond), praktično nacionalizirao depozit pretvorivši ga u grčku “staru štednju”, a narod je sveo na gomilu prosjaka koji se jate oko bankomata, dok su svi kapitalisti otišli u inozemstvo, gdje su prenijeli novac i biznis…
Je li Milanović čovjek takvoga kova? Apsolutno jest. Ništa ga neće zaustaviti da, ispunjavajući isti europski diktat, zadrži svoj premijerski lajfstajl državnika općeg profila koji se vozi avionom, s jakim osloncem na ministra policije i ministra obrane. Nedostaje mu još samo briselski patent. Dobit će ga čim pokaže spremnost da provede krajnje mjere. Može li ga zaustaviti neka sporazumska vlada HDZ-a i Mosta? Samo ako je beskompromisno spremna na podjednako beskompromisne mjere.

Jutarnji List 13.12.2015. Denis Kuljiš

http://www.jutarnji.hr/sretna-nova-godina-ekonomskog-sloma-imamo-dvi

je-mogucnosti---slom-i-bankrot-kao-u-grckoj-ili-radikalni-rez/1477920

P.S. Koji su od navedenih odgovora točni:

a) U vrijeme ekonomske krize ljudi duže žive i više se druže, humaniji su?
b) U vrijeme ekonomske krize žene nose kraće suknje, ovisno o dubini krize?
c) U vrijeme ekonomske krize duži su redovi pred kinima i kockarnicama?
d) Kada je uvedena prohibicija u SAD, počeli su piti i ne-alkoholičari?
e) Prostitutke u Grčkoj su spustile cijene na nekoliko EUR-a?
f) Krelac prognozira da neće biti nikakve krize još 2 godine kao expert?

13.12.2015. u 22:53   |   Editirano: 13.12.2015. u 23:31   |   Dodaj komentar

koliko pisanja za običan kupleraj
smanjiti cijene usluga ili očaj!

Autor: staranaivan   |   13.12.2015. u 23:10   |   opcije


b)

Autor: pasemi   |   14.12.2015. u 8:11   |   opcije


Dodaj komentar