Odjeća naša svakidašnja





Link

Link

Link


ODJEĆA

Što se tiče muške ili ženske odjeće, moda je odavno uniseks.

Ali manje se zna o povijesti pojedinih odjevnih komada.

Suknja je jedan od najstarijih odjevnih predmeta, a daleko ranije su je nosili muškarci nego žene.

Muške haljine i suknje često su bile i oznaka višeg staleža.

Poznato je da su neke od prvih muških suknji bile one tkane slamom, koje datiraju iz 3900. godine prije Krista u Armeniji.

U starom Egiptu muškarci su nosili shenti, vrstu suknje ili omotača oko donjeg dijela tijela.

U antičkoj Grčkoj, muškarci su nosili hiton.

A u Rimu tuniku, po uzoru na grčki hiton, odjeću sličnu kratkoj haljini.

Toge su također bile uobičajene.

Praktički kod svih naroda Antike, nošenje hlača se čak smatralo sramotnim.

Pripisivalo se nižim slojevima i barbarima.

A često su muškarci u hlačama bili čak i predmet podsmijeha.

Škotski kilt je najpoznatiji primjer muške suknje na zapadu.

Nošenje kilta oznaka je pripadnosti određenom rodu ili klanu i simbol je patriotizma i nacionalnog ponosa.

Od Williama Wallacea, preko glumca Seana Conneryja, pa sve do princa Charlesa, ali i prinčeva Harryja i Williama, koji su u kiltovima fotografirani još kao djeca, kilt predstavllja odjevnu normu.

Prema anketama, oko 85 % žena je izjavilo, da im muškarci u kiltu djeluju seksepilno i privlačno.

U Butanu, muškarci koji rade u državnim institucijama ili školama nose gho, tradicionalnu haljinu dužine do koljena.

Svojedobno je Brad Pitt izazvao senzaciju i dodatno zanimanje žena, kad se na dodjeli Oscara pojavio u suknji.

S druge strane, žene počinju nositi hlače tek od druge polovice 19. stoljeća.

OBUĆA

Obuća se razvila iz potrebe da se noge zaštite od hladnoće i ozljeda a, tokom vremena, njen izgled se mijenjao u skladu s modom i funkcijom.

Velike hladnoće i surov teren, natjerali su već prapovijesnog čovjeka, da stopala zamata kožom i krznom, koje je povezivao travom ili likom.

U područjima toplih klima, izrađivali su se zaštitni potplati od isprepletena palmina lišća, kore drveta, kože i drugih materijala, preteče sandala.

Prva sandala, napravljena od palmina lišća i papirusa, potječe iz drevnog Egipta.

Sandale su bile proširene među Sumeranima i Babiloncima.

U antičkoj Grčkoj, siromašniji sloj ljudi nije nosio nikakvu obuću, dok su među imućnijima najraširenije bile sandale, kojih je bilo dvadesetak vrsta (npr. sandalon ili kothornos) i uglavnom su bile bogatije ukrašene.

Većinom su se vezale oko gležnjeva, a potplati su se spajali čavlićima.

Otmjenije osobe nosile su kožnu cipelu do gležnja s povišenim drvenim potplatom, koturne.

Rimske sandale bile su slične grčkima.

Visoke pete, jedan od vodećih simbola ženstvenosti, prvi su počeli nositi - muškarci!

Početkom 16. stoljeća, izumljene su cipele s potpeticom, a svrha im je bila pomoći konjanicima da se lakše zadrže u sedlu.

Polovicom 19. stoljeća, u uporabu su ušli strojevi za šivanje obuće, koji su potaknuli serijsku industrijsku proizvodnju, čime su cipele postale jeftinije i dostupnije širim slojevima.

S popuštanjem definiranih društvenih normi, u svakodnevnu je uporabu ušla i sportska obuća.

DODACI ODJEĆI - LEPEZA

Domovina lepeza je Egipat gdje su se razvile iz praktičnih potreba, ali su bile i statusni simbol.

Lepezama izrađenim od nojeva perja ili palmina lišća, robovi su hladili svoje gospodare ili ih štitili od insekata.

Nosile su se i u protokolarnim događanjima, kad su predstavljale dostojanstvo kraljeva.

Dok su u Europi lepeze isključivo koristile žene, u Aziji su ih koristili i muškarci.

Tako su lepeze od konjske dlake ili dlake divljači, predstavljale statusni simbol muških vladara.

Lepeza je i dio kulture Antike.

Još u 5. stoljeću prije Krista, čest je motiv na grčkim vazama, a ugledne Rimljanke, u šetnji gradom, hodale su uz ropkinje koje su ih hladile lepezama.

I ostale stare civilizacije, Meksiko, Indija, Perzija, Kina i Japan, poznaju lepezu.

U Kini su se velike lepeze, izrađene od perja i skupocjenih materijala, na dugačkim štapovima, nosile u carskim procesijama.

Tijekom vremena, lepeze se u Kini počinju oslikavati, a na vrhuncu popularnosti njihovo ukrašavanje sjedinjuje slikarstvo, kaligrafiju i poeziju i stvara jedinstvena umjetnička djela.

Njihove su lepeze izrađene od brokata ili svile, a drške od bjelokosti, zlata, srebra i cijenjenih vrsta drveta.

Iako mala, površina lepeze služila je kao slikarsko platno.

U Japanu u 11. stoljeću počinje proizvodnja praktičnih lepeza na sklapanje.

Rebra takve lepeze izrađuju se, ovisno o materijalnom i društvenom statusu vlasnice, od jednostavnih materijala, poput bambusa ili ratana ili cjenjenijih, poput zlata ili žada, a vještina izrade svrstava ih u prava mala remek djela.

S Istoka krajem 15. i u 16. stoljeću lepeza dolazi u Europu.

Posebno postaje popularna u Italiji, Francuskoj i Španjolskoj, gdje čak postaje i dio narodne nošnje.

Izrađuje se najčešće od guščjeg perja, a egzotičniji primjerci od perja fazana, pauna, ždrala, sokola, pijetla, te repa jastreba i orla.

07.01.2026. u 14:14   |   Prijavi nepoćudni blog   |   Dodaj komentar

Odjevnih predmeta je mnogo i nisam ni mogla obuhvatiti sve, jer svaki dio bi mogao biti tema za sebe.

Osim suknji, haljina i hlača, imamo bluze, košulje, sakoe, kapute, razne vrste čarapa, spavaćice i pidžame, donje rublje.

I što se obuće tiče, tu su razne vrste sandala, cipela, čizmi, papuča, sportskih ili elegantnih primjeraka.

Zatim, imamo pokrivala za glavu, razne kape, šilterice, beretke, zimske i ljetne šešire, oglavlja za kosu (npr. u Konavlima).

Dodataka odjeći isto ima mnogo, osim lepeze, koja me inspirirala i čiju povijest sam opisala.

Marame, šalovi, ukrasi za kosu, kopče, rukavice, torbice, nakit.

Narodne nošnje i njihovi raznoliki i bogati ukrasni detalji su isto široko područje za istraživanje.

Autor: Lana48   |   07.01.2026. u 14:19   |   opcije


Postavila bih nekoliko pitanja.

S obzirom na to se odijevamo, razodijevamo i presvlačimo i više puta dnevno.

Koji odjevni predmeti iz navedenog repertoara su vam najdraži?

Koji odjevni stil preferirate, recimo, elegantan, klasičan, romantičan, sportski, casual?

Koji modni dodaci odjeći su dio vašeg izričaja?

Koje boje volite kombinirati pri odijevanju?

Kako se vaš stil mijenja s obzirom na godišnja doba?

Bilo bi lijepo, da i komentatori opišu, recimo, tradicionalnu narodnu nošnju svoga kraja.

Iako se ovakva tema smatra tipično ženskom, i muškarci se vole ukusno odjenuti.

Zato, moja pitanja su i za žene i za muškarce.

Autor: Lana48   |   07.01.2026. u 14:20   |   opcije


Zašto sam za gifove izabrala baš scene iz filma Marie Antoinette iz 2006. godine?

Prije svega, taj film je bio prva asocijacija, koja mi se pojavila.

Zatim, film je zasluženo nagrađen Oscarom za kostimografiju.

Osim toga, svojim bogatim dijapazonom odjevnih predmeta, modnih dodataka i raskošnom paletom boja, čini se idealnim, kao podloga za ovakvu temu.

Versailles, francuski dvor, bio je u to doba prijestolnica mode, ali i kulture općenito.

Autor: Lana48   |   07.01.2026. u 14:20   |   opcije


Jednom sam se odjenuo.

Autor: krelec   |   07.01.2026. u 18:49   |   opcije


Lana ….
Blože moj, tvoj uradak me bacio na koljena. Ne znam koliko mi je trebalo da
odgledam gifove, pročitam zapis ali znam da je potrajalo………

Koliko je tek tebi trebalo da sastaviš zapis i sva ta pitanja?
Svaka ti čast, gotovo diplomski uradak. Ako si ga radila sebi za ljubav OK.
Za Blogere? Nemoj mi zamjeriti - Margaritas ante porcos

Autor: budvar   |   07.01.2026. u 19:12   |   opcije


Bilo bi zanimljivo vidjet kako se ti nosiš....ooo ženo, curo neviđena ;)

Autor: dovla53   |   07.01.2026. u 19:30   |   opcije


Kao prvo volim da smo usklađeni u odijevanju,sportski casual ili elegancija prema potrebi.
Da je uredan, mirišljav ,znači da ima dobar ukus za odijevanje.
Ne volim trenirke u javnosti.
Volim i otkačene kombinacije,originalnost .

Autor: cyberlady   |   07.01.2026. u 19:33   |   opcije


Ja pratim antimodu.Nosim veste,džempere farmerke i trenerke.
Tek ponekad obučem košulju.Odjelo ili sako nikad nisam obukao.
Od obuće najčešće sandale zatim čizmice.Od dodataka je nekad
bio ručni sat i rukavice kad je hladno.
A kod žena mi se sviđaju lepršave haljine i suknje do koljena.
Puštenu kosu i prirodan izgled lica.Od dodataka nema da me
nešto naročito privlači.

Autor: tape   |   07.01.2026. u 20:37   |   opcije


Ovo je pjesma prljave odjeće –
Jer putovasmo kroz gradove
Skupljajući nasoljeno platno i znojne košulje
I plavi traper ukakan i zgrudan našim sokom
I kratke maje zgužvane neurednom nam slavom strasnom
I rublje sljepljeno svim našim užitkom
Kući sam došla prati si odjeću
Oči šaraju pod kupaonice poput kišice
Voda odkapljuje dane do tebe
Ta prljava voda mi govori o ljubavi
Zamagljena u mjehurićima naše ljubavi
Zaronila sam ruke u vreloj vodi
Kada bih mogla zaroniti
U srce ti
Nakon godina mrlja i uprska
Konačno svršavam čista
Doletjet ću ti s torbom čistog rublja
Odjeću ću si skinuti, na pod je nagomilati
I dati ti da trljaš me sa svojom ljubavi

E..J..

Autor: wasyxde   |   07.01.2026. u 20:57   |   opcije


Ja još nosim plave hlaće i bilu košulju od primanja u omladinu e :)))

Autor: Jarac999   |   07.01.2026. u 21:17   |   opcije


Lana... ovo je umjetničko djelo:)

Autor: bbmuisa   |   07.01.2026. u 23:17   |   opcije


koliko imaš smisla za slike i boje... nevjerojatno:)

Autor: bbmuisa   |   07.01.2026. u 23:18   |   opcije


predobra si...za ovaj potrošeni sajt:)

Autor: bbmuisa   |   07.01.2026. u 23:23   |   opcije


kod žena...volim kad se znaju lijepo obući po zimi...i lijepo skinuti po ljeti:)

Autor: bbmuisa   |   07.01.2026. u 23:42   |   opcije


https://youtu.be/-RSs4jSOnHQ?si=vCtwLspAe07dQXHC

Autor: bbmuisa   |   07.01.2026. u 23:45   |   opcije


https://youtu.be/dtWZi7uyYuM?si=SbPj4DiFQ0hNZOrv

Autor: bbmuisa   |   07.01.2026. u 23:49   |   opcije


Krelec, bok, znam da se zezaš:)

Ali ako si se samo jednom obukao, dosad ti se odjeća vjerojatno već sasvim raspala:)

Nadam se da si se ipak i presvukao koji put:)

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 14:47   |   opcije


Budvar, hvala ti na lijepim riječima:)

Drago mi je čuti tvoju iskrenu pohvalu:)

Tim više što se čini da je ovdje to rijetkost;)

Isto tako, veseli me da prepoznaješ rad, trud, vrijeme i strpljenje koje sam uložila u svoj post.

Svoje postove, naravno, radim prije svega zbog sebe.

Ako pri tom uspijem i nekog drugog impresionirati, još bolje:)

Ali to nije moj inicijalni cilj, radim svoje postove ovako kako ih radim jer uživam u tome:)

Svaki trenutak uložen u kreiranje posta za mene je beskrajno zadovoljstvo:)

Iako, ima tu zaista puno posla.

Od trenutka kad mi klikne ideja za post, zanimljivo mi je promatrati kako se to razvija u kreativni proces.

Slijedi pretraživanje gifova na Googleu i skidanje sadržaja, što isto traži vremena.

Ovisi nekad i koliko dobro mi intuicija radi.

Ali kad baš točno znam da želim prikazati neki specifičan detalj, i to potraje, dok ga ne nađem.

Zatim slijedi tehnički dio koji ponekad traži i puno strpljenja.

Gifove treba ujednačiti po veličini i slagati zajedno.

Tu se zna desiti i da zapne.

Nekad aplikacija ne prihvaća toliko materijala odjednom ili otprve i ponekad moram ponavljati upload nekoliko puta.

Ali odustajanje nije opcija za mene, nakon što sam razmotrila detalje i odlučila se u kom smjeru će moja ideja ići.

Upornost i strpljenje su dvije moje osobine tipične za jednu Bikicu:)

Recimo, ovaj post sadrži ukupno 20 gifova.

Samo unutar prve slike ih je 10.

Kad sam to na aplikaciji konačno složila i povezala zapremnina je bila blizu 100 megabajta.

Međutim, stranica postimages prihvaća sadržaj samo do 32 megabajta.

Morala sam nekoliko puta komprimirati i optimizirati sliku da bi je postimages prihvatio.

Pri tome obično moram žrtvovati ili na kvaliteti gifa ili na paleti boja.

Naravno da onaj tko se time ne bavi, nema pojma koliko je takvih detalja u pitanju, i koliko je to sveukupno posla.

Zatim slijedi pretraživanje linkova, koji bi bili prikladni za post.

I naravno, oblikovanje teksta, pri čemu me tema često odvede malo više u širinu nego što sam planirala.

Ali nakon svega, kad pogledam rezultat, najvažnije mi je da sam ja zadovoljna.

Zbog tog osjećaja na kraju, svaka sekunda uložena u post vrijedi truda:)

Ponekad se i meni prikrade misao koju si ti izrazio, da je ovakav sadržaj možda preambiciozan za ovaj prostor.

Ali ja što god da u životu radim, dajem maksimum, to je dio mog odgoja i mojih životnih vrijednosti.

A i dok mi se sviđa biti ovdje, biti ću ovdje.

Možda paralelno objavim postove i negdje drugdje.

Što se tiče latinske poslovice, rekla bih da biserje ostaje biserje, gdje god da ga staviš:)

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 14:55   |   opcije


Cyber, bok, drago mi je da si komentirala:)

Jedina žena dosad, i po tome iznimka, koliko vidim;)

Veseli me i ta činjenica.

Reklo bi se, po odazivu komentatora, da moda puno više zanima muškarce;)

Slažem se s tobom, i ja volim da je muškarac uredan, da ugodno miriše, da vodi računa o sebi i da se zna ukusno odjenuti.

Odijevanje en passe mi se isto dopada, odnosno da se kao par obučemo u istom stilu.

I ja volim originalnost i zrno otkačenosti u odijevanju:)

Osim stila još mi je zanimljivije kombiniranje boja.

Recimo, da je muškarac dovoljno hrabar da obuče ljubičastu, blijedo narančastu ili žutu košulju.

Ali da zna to ukusno plasirati, da ne izgleda na kraju kao kanarinac:)

I da ubaci bar neki modni detalj, može to čak biti i naušnica ili traka za vezivanje duže kose.

Uglavnom, nešto što će pokazati da ima mašte.

Ali sviđa mi se i klasična elegancija na muškarcu.

Nisi rekla možda koji stil i boje ti preferiraš za sebe?

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 15:02   |   opcije


Tape, bok:)

Koliko vidim tvoj stil je uglavnom casual, ali ništa mu ne fali.

Kod tebe mi se dopada što uvijek ozbiljno shvatiš moja pitanja.

I uvijek se potrudiš da na njih dosta detaljno odgovoriš.

Neobično mi je samo da baš nikad nisi došao u priliku da nosiš odijelo?

Lepršava odjeća i prirodan stil kod žene je ono što osvaja mnoge muškarce:)

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 15:06   |   opcije


Wasy, bok:)

Primijetila sam da ti općenito znaš pisati raznolike povijesne crtice.

Možda bi i ti mogao dodati nešto o povijesti nekog odjevnog komada.

Možda nekog muškog dijela odjeće.

Ili, recimo, o povijesti slavonske narodne nošnje.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 15:07   |   opcije


Jaro, bok:)

Mogao si i nešto konkretnije napisati:)

Osim o primanju u omladince:)

Kako se oblače Mande, Jozo i Ljubica Zubica?:)

Ili isto možda o poljičkoj narodnoj nošnji.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 15:08   |   opcije


BB, hvala i tebi na lijepim riječima:)

I na pohvalama mom postu.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 15:09   |   opcije


Komentar je zapravo dijelom i odgovor Dovli:)

Na pitanje, kako se nosim:)

Volim neobične kombinacije boja.

Poput tamnoplave i žute, tamnozelene i žute.

Blijedo narančaste i ljubičaste, ili ružičaste i sive.

Kombinacije tamnocrvene i tamnozelene.

Stvar je samo u pravilnom odabiru nijansi tih boja.

Da krajnji rezultat bude oku ugodan.

Kao stil možda najviše preferiram klasičnu eleganciju.

Dakle, odjevne komade koji su vječni i nikad ne izlaze iz mode.

Ali ih volim kombinirati sa zanimljivim dodacima, koji im daju pomaknutu notu.

To su prije svega marame, šalovi, šeširi, torbice, broševi, naušnice, vrpce i ukrasi za kosu, i nakit općenito, ali s mjerom..

Ali volim se obući i sportski ili casual, već prema prilici.

Volim i romantičan i boho stil sa puno ukrasa, vrpci, pojaseva i čipke.

Volim sve vrste obuće, od klasičnih salonki, preko balerinki, do kvalitetnih sportskih komada.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 15:17   |   opcije


Dodajem i ponešto o filmu koji me inspirirao.

Sofia Coppola, redateljica filma Marie Antoinette, dala je kostimografkinji Mileni Canonero kutiju macarons kolačića poznatog proizvođača slastica Ladurée i zamolila je da na tome bazira kostime.

Dakle, na pastelnim tonovima ružičaste i crvene, nježno žute, ledeno plave, menta zelene, krem, boje marelice i slično.

Isto tako, željela je da kostimi prikažu ključne faze u životu Marie.

Kostimografija Milene Canonero u filmu tako služi kao vizualni narativ, koji prati emocionalno sazrijevanje Marie, kroz 4 specifične faze.

Sofia Coppola, tokom režiranja, kreira scene kojima slijedi tu svoju osnovnu ideju.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 15:20   |   opcije


Mladost i dolazak na dvor.

Na početku prevladavaju svijetle i prozirne pastelne boje, svijetloplava i nježna marelica, koje simboliziraju njezinu nevinost, naivnost i ulogu strankinje.

Njezina prva, blijedo plava, francuska haljina nakon prelaska granice, uspostavlja ovaj nježni stil.

Vrijeme prilagodbe, zabava i ekscesa.

Kako se Marie postepeno privikava životu u Versaillesu, i predaje dvorskim zabavama, paleta boja postaje sve raskošnija.

Gornji dijelovi haljina imaju sve dublje dekoltee, a suknje postaju šire i ekstremnije, simbolizirajući njezino i trošenje i buntovništvo.

Frizure u ovoj fazi dosežu svoje najviše i najnestabilnije oblike, zrcaleći ujedno i dio kaosa u njezinu životu.

Majčinstvo i povlačenje u dvorac Petit Trianon.

U ovoj fazi kostimi postaju jednostavniji.

Marie Antoinette nosi haljine bez korzeta, koje slobodno padaju.

Od bijelog su pamuka i muslina, a uključuju i blago kremaste tonove, što označava njezinu želju za bijegom od dvorske etikete, ali i modnog šarenila i povratak prirodi, te majčinstvu.

Pad i revolucija.

Prema kraju filma, paleta boja postaje tamnija, zagasitija i ozbiljnija.

Materijali djeluju teže i strože, a visoke frizure zamjenjuju jednostavni, sumorni stilovi.

Kostimi su ujedno i pokazatelj njene izolacije.

U nekim scenama, uzorci njezinih haljina identični su tapetama dvorca.

Time se sugerira, da kraljica gubi svoj identitet, u opulenciji Versaillesa.

Ovo je i razdoblje žalovanja, jer joj umiru majka, kao i njena tek rođena kći.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 15:24   |   opcije


Uz Milenu Canonero, šest pomoćnih dizajnera kreiralo je haljine, šešire, odijela i rekvizite.

Zaposleno je deset tvrtki za iznajmljivanje, a garderoba je imala sedam vozača prijevoza.

Samo za Kristen Dunst, koja je glumila Marie, je napravljeno preko 60 kostima.

Cipele su izrađivali Manolo Blahnik i Pompei.

Stotine perika i ukrasa za kosu izradila je kuća Rocchetti & Rocchetti.

Ladurée firma je napravila kolače za film, a njihovi macaronsi pojavljuju se u različitim scenama.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 15:26   |   opcije


Za ovaj rad, Milena Canonero je 2007. godine nagrađena svojim trećim Oscarom, za najbolju kostimografiju.

Prva dva je dobila za filmove Barry Lyndon i Vatrene kočije.

Film je tokom vremena stekao kultni status.

O procesu izrade kostima snimljen je dokumentarni film, a i sami kostimi su bili ponovo prikazani na velikim izložbama.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 15:28   |   opcije


Nije da nisam došao u priliku kad bih zrebao obući odjelo
čak što više to se očekivalo od mene,ali ja niti imam odjelo
niti bih se u odjelu osjećao ugodno i slobodno niti bih se
kao ja već kao neko drugi.Pri tome pre svega mislim kad idem
u neku svadbenu salu kao gost na proslavu vjenčanja brata,sestre
ili djeteta od brata ili sestre.I tada obučem farmerke i košulju
na noge čizmice i tad sam to ja slobodan o svoj.
Zaboravio sam napisati da mi je najljepši dodatak na ženi neprisiljeni
osmjeh i bezbrižnost na njenom licu.

Autor: tape   |   08.01.2026. u 15:37   |   opcije


Tape, sad sam vidjela tvoj odgovor.

Malo mi je bilo neobično da nisi nikad nosio odijelo.

Ima muškaraca koji misle da je nositi odijelo tlaka i da će se osjećati ukočeno u njemu.

Ali kad jednom probaju, uvide da to i nije baš tako i da se i u odijelu mogu osjećati ugodno.

Važno je da je dobro krojeno i dovoljno udobno da ne sputava pokrete.

Jer, recimo i pretijesne traperice mogu biti neudobne.

Ali, ok, ti voliš svoj neformalni stil i to je stvar tvog izbora.

Ono što bih napomenula, a smatram važnim, osim udobnosti odjeće.

Ljudi ponekad griješe kad žele impresionirati odjećom.

Ovdje je uvijek pravilo manje je više.

Kaže se da odjeća ne bi trebala zasjeniti osobu koja je nosi.

Dakle, kod nekih kombinacija, ljudi kad nešto vide, zapamte samo neki upečatljivu modni izbor.

Kod drugih kombinacija pamte osobu koja to nosi.

Ženski osmijeh je vjerojatno jedan od najljepših dodataka na ženi:)

Bez obzira na njene modne preferencije.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 16:15   |   opcije


Ne bojim se da će odjelo sputavati moje pokrete,kao što ih ne
sputava bunda ili džemper,no sputavat će moju prirodu moju
slobodu i moje ja.U odjelu se ne mogu valjati po podu,ne mogu
leći na zemlju,ne mogu biti opušten i bezbrižan.
Ne znam taj osjećaj bolje opisati pa,ako me razumiješ ok,ako ne
opet ok.Nisamo svi isti i to je u redu.Neki se u odjelu osjećaju
prirodno ja ne.

Autor: tape   |   08.01.2026. u 16:36   |   opcije


Ja ti volim da se osjećam isto i u kući i na ulici i u hotelu.
Svakodnevni život kad sam u kući i trebam izaći vani.
Da ponekad sam volio da se valjam po podu kao neko
djete,ali to više ne mogu zbog svoje bolesti.

Autor: tape   |   08.01.2026. u 17:01   |   opcije


Znaš onaj osjećaj kad dođeš kući pa se raskomotiš i opustiš
e taj osjećaj je moja svakodnevnica i kod kuće i vani u kojoj
uživam svaki dan i to sam ja,prirodni ja.

Autor: tape   |   08.01.2026. u 17:13   |   opcije


Lana,pa odgovorila sam ti ,
volim da smo usklađeni.
Ukratko,to je i moj stil.

Autor: cyberlady   |   08.01.2026. u 17:37   |   opcije


E Lana..
Nisam ti ja lik od mode..

Onak više knjige..poezija..
Pisanje..

Ma da na ovom blogu ne vidim
smisla ista pisati..

Radije skinem zapise koji su
u mom domenu..

I baš je krasno ovo što si stavila..

Autor: wasyxde   |   08.01.2026. u 17:41   |   opcije


Nekoj od ljepote duše iz Karlovca..

https://m.youtube.com/watch?v=ZnIMEqVFBUQ

Autor: wasyxde   |   08.01.2026. u 17:47   |   opcije


babe te neće komentirat jer su ljubomorne:)))

Autor: bbmuisa   |   08.01.2026. u 18:13   |   opcije


Cyb se jedina pojavila.

Autor: bbmuisa   |   08.01.2026. u 18:15   |   opcije


druge su kakti slijepe:)))
a zapis je toliko uočljiv...da se vidi iz Australije:))

Autor: bbmuisa   |   08.01.2026. u 18:16   |   opcije


a to već jako dugo traje...ne radi se samo o ovom zapisu.

Autor: bbmuisa   |   08.01.2026. u 18:18   |   opcije


thx za link:)
uspio sam iskopati jedan za tebe.
https://youtu.be/e5OUaYNQrmU?si=dt68xL7fNcQxfROA

Autor: bbmuisa   |   08.01.2026. u 18:24   |   opcije


žena...kad je najmanje obučena...najbolje je obučena;)

Autor: bbmuisa   |   08.01.2026. u 18:33   |   opcije


Da, i ja volim taj osjećaj, da se raskomotim i opustim.

Zapravo, tko ne voli, bar povremeno?

Ali nije uvijek bio dio mojeg svakodnevnog života.

Možda više sad, u ovim godinama.

Kad nisam više opterećena radnim odnosom.

Raznim doškolovanjima, karijerom i nekim formalnim situacijama.

Drago mi je ako se i ti možeš osjećati tako u svakoj prilici.

Ne treba se previše ni odjećom zamarati ponekad.

Odjeća je dio naše svakodnevice, ali u konačnici ne čini čovjeka.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 21:24   |   opcije


Wasy, post nije samo o modi:)

Nego o odjeći općenito.

Nemoj mi samo reći da se nikad ne oblačiš:)

Nisi zapravo ništa rekao o svom stilu.

Ili da sudim po slici na tvom postu?

Duga kosa, hippy stil?:)

Malo se zezam, ali ono što sam željela reći je da volim povijest.

Povijest bilo čega.

To mi je bio jedan od omiljenih predmeta.

Da nije, ne bih otvorila temu o povijesti odjeće.

Doduše, volim i ja poeziju i pisala sam je i sama, dugi niz godina.

Ali to mi spada u neku drugu priču.

Drago mi je da ti se sviđa ovo što sam stavila:)

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 21:25   |   opcije


Hvala za link.

Arsen je vječan.

Gledala sam uživo neke od koncerata njega i Gabi, i to je bilo nezaboravno.

Ali evo tebi nešto regionalno.

Ana Rucner i slavonski drmeš.

Baš mi je ovdje vesela atmosfera u linku.

https://youtu.be/z8rX56_i7bY?si=olyyZAGnWxWN0ZNe

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 21:26   |   opcije


BB, danas si vidim razgovorljiv i živahan:)

Malo i zločest:)

Ali kao Vaga, valjda ćeš znati to dovesti u ravnotežu:)

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 21:26   |   opcije


Ali otvorio si zanimljivo pitanje.

Zaista, zašto me žene ne komentiraju?

Ili vrlo rijetko.

I da, zamjetno je da to već duže traje.

Zapravo, poklopilo se sa mojom izradom gifova.

Što je mojih gifova bilo više, i što su bili ljepši, bilo je sve manje ženskih komentara.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 21:28   |   opcije


Naravno da sam to s vremenom primijetila.

I počela se pitati zašto je tako.

Zašto žene koje su me vrlo učestalo komentirale, kad nisam još znala staviti ni link ni sliku, sad najednom zaobilaze moje postove??

Kao osoba koja ima izvjesno samosagledavanje i neku dozu samokritičnosti, najprije sam se upitala, ima li tu moje krivnje?

Jesu li moji gifovi nekom prenapadni??

Ali nije bilo logičnog odgovora.

Jer, muškarci su me i dalje komentirali.

Pa kako bi i zašto moji gifovi smetali samo ženama?

A muškarcima ni najmanje??

Očito dakle nije problem u meni, niti u mojim gifovima.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 21:29   |   opcije


Ali, kako više ljudi više zna, pitala sam na pvt neke blogerice i blogere, što misle o tome?

Bez obzira na moj eventualni subjektivni stav, dobro je dobiti i neki objektivni odgovor.

Zanimljivo, dobila sam gotovo identične odgovore.

Nekoliko njih redom, od različitih ljudi.

Sve su to ovdje vrlo cijenjene osobe.

Ali nisu trenutno na weblogu.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 21:32   |   opcije


To su osobe u koje imam povjerenja i sigurno znam, da me ne bi poštedile neugodne istine.

Kao što mi ne bi servirale ni ugodne laži.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 21:33   |   opcije


Evo jednog od najiskrenijih i najboljih odgovora.

Od strane jedne osobe, koja trenutno nije na weblogu.

Čak i ovo je vrlo ublažena verzija.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 21:34   |   opcije


Draga Lana,

Što se tiče tebe, tvog razmišljanja, izražavanja, načina
komunikacije, a sve manje ženskih sugovornica.

Mišljenja sam da ljudi na blogu, odnosno blogerice, nisu ljubomorne na tvoje gifove, nego na tvoje umijeće.

I da staviš post bez gifa, samo s tekstom ili fotografijom, mislim da bi reakcija bila ista.

U pitanju si ti i tvoj blog.

Ne zato što si loša i što je loš blog, nego upravo suprotno.

Vrlo si inteligentna osoba, po mnogo čemu superiorna.

Imaš vrlo lijep način ophođenja s drugima pa i onda kad se s njima uopće ne slažeš.

Osim toga, budi svjesna, što ti više muškaraca bude komentiralo blog, to će te žene manje voljeti.

To je čista ljubomora i zavist bez obzira što te ne poznaju osobno.

I ma koliko se trudila biti s drugima ljubazna, ništa od toga neće ti pomoći.

No, niti slučajno nemoj pomišljati prestati pisati ili izrađivati gifove.

Znaš kako kažu, klin se klinom izbija!

Tako i ti budi i dalje baš takva kakva jesi.

Jedinstvena si i ne mijenjaj se!

Dok nikome ničim ne škodiš, samo piči po svom!

LP, drži se, Lanči:)*

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 21:37   |   opcije


https://m.youtube.com/watch?v=E80cydEcZWc&pp=0gcJCU0KAYcqIYzv

Autor: wasyxde   |   08.01.2026. u 21:45   |   opcije


Ja pričam o odjeći, a tebi je žena bez odjeće pojam:)

Malo je prerano za nudističku plažu:)

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 21:46   |   opcije


A tko sam ja.. da bih riječ rekao o
odjeći ili ti o nudizmu..
Ili tko sam ja reći o nekoj knjizi
nešto..
O kuhanju možda nešto..
No tko sam ja da bi bilo što rekao..
Samo prolaznik ko I trava u stogu
sijena..

Autor: wasyxde   |   08.01.2026. u 22:06   |   opcije


Molim te pogledaj spot pjesma tak..


https://m.youtube.com/watch?v=xkPBGcyTULs

Autor: wasyxde   |   08.01.2026. u 22:13   |   opcije


Wasy, djeluješ mi malčice tužno.

Ili možda malo rezignirano.

Ne znam, svaki čovjek je važan na svoj način.

Možda ovo vrijeme na sve nas utječe.

Ja baš i ne volim zimu.

Možda samo onu čaroliju oko Božića.

Za ostatak zime jedva čekam da prođe.

Evo, moje mačke me izluđuju.

Ne žele biti u kući, a čim odu van hladno im je.

Stalno mi lupkaju na prozor, iako znaju da tuda ne mogu ući, jer imam mrežu.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 22:27   |   opcije


Pogledala sam, vrlo elegantan link.

Pravi šarm Italije, scene, odjeća, nakit, ples.

https://youtu.be/YY-F0w0Xm80?si=P3eI4XTH8mMqdK2O

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 22:31   |   opcije


Lana ....
Hvala na tvom odgovoru meni.
Drago mi je da je svaki trenutak uložen u kreiranje posta za tebe beskrajno zadovoljstvo.
I da, biser i u svinjcu ne gubi svoj sjaj.

Autor: budvar   |   08.01.2026. u 22:39   |   opcije


Budvar, hvala ti još jednom.

Dosta godina imam, a život je općenito prekratak.

Proleti kao san.

Zato, nastojim svoje vrijeme utrošiti na ono što me obogaćuje.

I što izaziva osjećaj zadovoljstva.

I gdje mogu izraziti svoju kreativnost.

Drago mi je da se slažemo i oko biserja.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 22:48   |   opcije


baš je dobro vrijeme:)
za golo kupanje u snijegu:))

Autor: bbmuisa   |   08.01.2026. u 22:52   |   opcije


https://youtu.be/xc_yKk0k5XE?si=zZ6BE4zyhZVzi1ti

Autor: bbmuisa   |   08.01.2026. u 22:55   |   opcije


Nit sam tužan..nit ono drugo..
Zima baš kava sad jest meni radost..

No osobno mislim da ..masa ljudi su
u nekakvoj depri..nema šta nemaju
a opet su kivni..ljuti.. svaki im mandrk
smeta..

Autor: wasyxde   |   08.01.2026. u 22:56   |   opcije


i da sviđa mi se podrška tebi od inkognito Iskrice.
Još bi samo dodao da broj komentara ne može podići vrijednost
i kvalitetu tvog zapisa. Dobro si ti "gledana" od Blogera-ica, Iskrica i Iskrana.
Vjeruj mi mnoge, a i mnogi bi komentirali ali ne smiju kako si ne bi ugrozili svoju
fiktivnu reputaciju :))))

Autor: budvar   |   08.01.2026. u 22:56   |   opcije


BB, baš sam za golo kupanje u snijegu:)

Po ovakvoj smrzavici:)

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 23:00   |   opcije


Lana ....
verry simple, tko ne zna cijeniti svoj rad, ne zna cijeniti ni tuđi

Autor: budvar   |   08.01.2026. u 23:01   |   opcije


https://youtu.be/QA-Zp-D9L6M?si=jI0YXR87FV9tNLB5

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 23:03   |   opcije


https://m.youtube.com/shorts/ptueTBnGzIE

Autor: wasyxde   |   08.01.2026. u 23:06   |   opcije


Wasy, mislim da je takvo vrijeme.

Ljudi su euforični tokom blagdana.

Ali nakon toga, često nastupi postblagdanska depresija.

Može biti obilježena i iritabilnošću i osjetljivošću na sitnice.

Naprosto možda je nekim ljudima prenaglo to padanje u sivu svakodnevnicu.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 23:08   |   opcije


Bud, mogu te tako zvati nadam se:)

Ti si tako osvježavajuće iskren.

To je prekrasno.

Imaš i vrlo profinjen smisao za humor.

I drago mi je što se ti ne bojiš za svoju reputaciju.

Da, ponekad tišina i odsustvo reakcije više govori od riječi:)

Ali ako se netko nadao tihoj izolaciji, mislim da se preračunao:)

Razna ocjenjivanja i procjenjivanja se mogu rezati nožem:)

Iako nisu izgovorene, energije su vrlo opipljive:)

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 23:15   |   opcije


Što se tiče izreke u potpunosti se slažem.

Dapače, rekla bih i šire.

Tko ne cijeni sebe, nije sposoban cijeniti ni druge.

Jer sve započinje od nas samih.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 23:17   |   opcije


:) sad se crvenim

Autor: budvar   |   08.01.2026. u 23:18   |   opcije


Lana ....
naravno može Bud

Autor: budvar   |   08.01.2026. u 23:19   |   opcije


Bud, važi dogovor:)

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 23:23   |   opcije


Nadam se da si stvarno Rak u horoskopu.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 23:24   |   opcije


Lana ....
naravno da jesam rak
podaci o meni na profilu su istiniti

Autor: budvar   |   08.01.2026. u 23:28   |   opcije


Pitam za svaki slučaj:)

Imam dosta zanimljiv odnos s Rakovima

Općenito, Bik je element zemlje, Rak element vode.

To nekako ide dosta skladno zajedno.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 23:49   |   opcije


Lana ....
daj ne plaši me
zbrisati ću u mišju rupu makar ni tamo nisam siguran, imaš mačke

Autor: budvar   |   08.01.2026. u 23:51   |   opcije


Možda si me pogrešno razumio:)

Možda sam bila predirektna:)

Pod zanimljiv odnos nisam mislila da ću te sad javno zaprositi:)

Da se nisi toga prestrašio:)

Mislila sam na prijatelje, poznanike, rodbinu.

Doduše, i jedan moj bivši je Rak.

Taj je bio vrlo romantičan.

Autor: Lana48   |   08.01.2026. u 23:56   |   opcije


Ma ne Lana
nisam mislio tako
Volim horoskop kad o meni lijepo piše
Ako ne, onda ga zazirem, bježim jer me tjera na razmišljanje o sebi

Autor: budvar   |   08.01.2026. u 23:59   |   opcije


o međusobnim slaganjima ili razlikama horoskopskih
znakova ne razmišljam tko mi paše ili ne

Autor: budvar   |   09.01.2026. u 0:02   |   opcije


više me privlači mističnost, samozatajnost, egzotičnost
da li je prikaz osobe stvaran ili su to maske

Autor: budvar   |   09.01.2026. u 0:04   |   opcije


Da li je nešto što me privuče nekome stvarnost
ili moja imaginacija

Autor: budvar   |   09.01.2026. u 0:07   |   opcije


ovaj budvar te stalno osvaja...na mom blogu...na tvom blogu:)

Autor: bbmuisa   |   09.01.2026. u 2:00   |   opcije


za lijepe snove.
https://youtu.be/ZaxBU-xtoiw?si=l6-AFYy93-y7A2N_

Autor: bbmuisa   |   09.01.2026. u 2:16   |   opcije


Lana oprosti
BB ….
?ovaj budvar te stalno osvaja...na mom blogu...na tvom blogu:)?

Daj prizemlji makar bila magla. Tvoja zabrinutost za Budvara (PVT) je nepotrebna.
Tvoje Bloško "stado" je potopno sigurno od mene. Čitaj profil. Nije tvoje "stado"
na tom nivou. Meni treba samo još jedna recka u nizu da si napumpam ego :)

Autor: budvar   |   09.01.2026. u 7:47   |   opcije


Vidim da se u komentarima spominju rakovi pa evo nešto u našem stilu.

Imam jedan kratki kućni ogrtač, podstavljenu toplu košulju, u stvari uopće ne znam kako bih taj odjevni predmet nazvao, ali djelomično se vidi na profilnoj fotki. Ja ga zovem „didov gunj“ i za mene ne postoji ništa na svijetu u čemu bih se ugodnije osjećao.

„Didov gunj“ je star cca. 35 godina, a ja ga nosim već 15-ak. Potrošio sam malo bogatstvo pokušavajući ga održati u izvornom stanju, ali njegova prava vrijednost za mene je neprocjenjiva.

Svaki put kada ga obućem osjetim toplinu djedove dobrote i snagu njegovih vrlina koje su ga učinile mojim nikad dostignutim moralnim idealom. Tako zagrnut energijom njegove ljudskosti pokušavam mu biti što sličniji, ali letvica je postavljena previsoko i jedino što mogu je ponizno uživati u sjećanju na osobu koja je za mene prototip onoga kakav bi čovjek trebao biti.

Kada dođe vrijeme da se opet vidimo među čempresima i „gunj“ ide sa mnom. Nadam se da će djedu biti drago što ga nosim :)

Autor: resetiranje   |   09.01.2026. u 17:07   |   opcije


Hej, Resetiranje:)

Izuzetno mi je drago da si navratio:)

Zanimljiv i simpatičan komentar:)

Jako dobro zrcali prirodu jednog Raka.

Raku je obitelj uvijek na prvom mjestu, a spone koje ga vežu sa obitelji su mu uvijek u životu prisutne, ma gdje se nalazio.

Način na koji pišeš o energiji "didovog gunja", vrlo je emocionalan, lijep, gotovo poetičan i vrlo mi je blizak.

I ja imam nekih odjevnih predmeta svojih najbližih, kojih više nema, koje volim imati kraj sebe, ili na sebi.

Kao da njihova specifična energetska vibracija, prelazi i na mene i daje mi njihovu snagu, ljubav, toplinu i blizinu.

Autor: Lana48   |   09.01.2026. u 18:55   |   opcije


Spomenula bih još jednu zanimljivost o lepezama.

Postoji izreka da su - žene lepezama izvodile veće podvige nego muškarci mačem!

Takav zaključak temeljen je na činjenici da je u 18. stoljeću na francuskom dvoru osmišljen tajni govor lepeza.

Svaki pokret lepezom imao je svoje značenje.

Autor: Lana48   |   09.01.2026. u 18:56   |   opcije


Lepeza pored srca - volim te.

Zatvorena lepeza pored desnog oka - kada te mogu vidjeti?

Poluzatvorena lepeza prislonjena na usne - možeš me poljubiti.

Lepeza naslonjena na desni obraz - da.

Lepeza naslonjena na lijevi obraz - ne.

Lepeza preko očiju - žao mi je.

Široko otvaranje lepeze - čekaj me.

Bacanje lepeze - ne volim te.

Držeći lepezu poluotvorenu - voliš li me?

Dodirivanje ruba lepeze prstima - želim razgovarati s tobom.

Brzo zatvaranje lepeze - zaručena sam.

Otvorena lepeza u lijevoj ruci - dođi i razgovaraj sa mnom.

Pokrivanje lijevog uha otvorenom lepezom - ne odaj našu tajnu.

Stavljanje lepeze iza glave - ne zaboravi me.

Brojanje palica na lepezi - pokazuje u koje vrijeme je dogovoren sastanak.

Držeći zatvorenu lepezu uz srce - osvojio si me.

Autor: Lana48   |   09.01.2026. u 18:56   |   opcije


vid ovog budvara...ko mačak u veljači:)

Autor: bbmuisa   |   09.01.2026. u 20:20   |   opcije


budvar...jesil stavio tu recku i napumpao si ego?:)

Autor: bbmuisa   |   09.01.2026. u 20:24   |   opcije


https://youtu.be/xqlhQdlmTiM?si=yE44U-BUp5_V7kt5

Autor: bbmuisa   |   09.01.2026. u 20:32   |   opcije


BB ….
Da stavio sam novu recku, još se tinta nije osušila.
Možeš na miru komentirati široko ti polje, ne vidim da sam ti ja to ikada branio ili
savjetovao kakve komentare smijem pisati na tvom ili drugim zapisima za razliku od tebe.
Nisi pročitao poruku s razumijevanjem. U napisanim tekstovima interpunkcije imaju svoje
značenje i ne umeću se bzv.

Autor: budvar   |   10.01.2026. u 0:02   |   opcije


Budvar...dobro sam ja tebe razumio:)
bolje nego što je u tvojoj mogućnosti da shvatiš:)

Autor: bbmuisa   |   10.01.2026. u 2:39   |   opcije


ne želim Lani pokvarit zapis...zato ću ovdje stavit točku.
a tebi pajdo moram reć...da nemaš smisla za šalu:)
idi s mirom sine...izmoli tri krunice...i ne griješi više:)

Autor: bbmuisa   |   10.01.2026. u 2:50   |   opcije


https://youtu.be/fg8u_wieWpQ?si=cshr40jLPkYmu97T

Autor: bbmuisa   |   10.01.2026. u 2:50   |   opcije


Zanimljivo je da se ove godine opet vraća maksimalizam osamdesetih godina.

Dakle, bluze i sakoi širokih ramena i uskog struka.

Nabrane hlače sa falticama, posebno tzv. balon hlače, svjetlucavi materijali i tonovi i četvrtaste naušnice.

Posebno će u modi biti koža i sve vrste odjevnih komada od kože.

Leopard uzorak je ove godine out, a in je zmijski uzorak.

Isto tako izlaze iz mode svijetlo isprane traperice, a vraćaju se tamnije nijanse plave.

Vraća se i boho stil, duge romantične haljine sa čipkom ili vezom i izrazito široki kožni pojasevi.

Prevladavati će zagasite boje, bordo crvena, indigo plava, mahovina zelena, smeđa u tonovima čokolade.

Autor: Lana48   |   10.01.2026. u 18:48   |   opcije


zanimljivo, ne skidate se, baš suprotno oblačite na sebe svakakve kombinacije
a zračite ljepotom i seksipilom
moram po naočale :) (rozi)
hahaaa sad sam se sjetio Laninog komentara da bi muškarci trebali imati i
te boje u svojim ormarima.
Imam svašta takvoga ali vam neću pisati doživljene komentare :))))))

Autor: budvar   |   10.01.2026. u 20:13   |   opcije


ja ne patim na trendove, volim dobre komade koji su kvalitetni, a na žalost
kvalitetu daje marka, tako da jedna shark majica mi je draža od pet sličnih
ali se raspadaju, razvlače, gube boju....

Autor: budvar   |   10.01.2026. u 20:29   |   opcije


Naravno da modna industrija, kao i svaka druga, želi zaraditi novac.

Ali tu je naš zdrav razum, da ne ludujemo baš za svakim krikom mode.

I da ne bacamo novac na krpice za jednu sezonu.

Uostalom, postoje odjevni komadi koji su vječno elegantni.

A kad su od kvalitetnih materijala, isplate se kao ulaganje, jer traju godinama.

Recimo klasični crni ili bijeli kaput ili salonke.

Autor: Lana48   |   10.01.2026. u 20:34   |   opcije


volim pankerice pa i darkerice jer se stilom izdvajaju
i pune su detalja da ti treba tjedan dana da ih sve uočiš

Autor: budvar   |   10.01.2026. u 20:36   |   opcije


Dugački džemper, klasična košulja, svilena bluza, kvalitetne čizme, univerzalni baloner, bar jedne elegantne i jedne sportske hlače, maksi suknja, to može biti baza.

Uz dobro kombinirane detalje, uvijek možemo lijepo izgledati.

Autor: Lana48   |   10.01.2026. u 20:40   |   opcije


kad smo kod ormara naravno da pucaju po šavovima i koliko god nastojim sortirati odjeću
uvijek nađem nešto novo, a da pojma nemam kad sam to kupio
Općenito vrtim par sezonskih kompleta tako da mi je dno ormara nepoznanica

Autor: budvar   |   10.01.2026. u 20:47   |   opcije


Evo i jedna posveta Kirsten Dunst.

https://youtu.be/klFQxEfSFz0?si=yMb-FLz7mJdJN0pp

Autor: Lana48   |   10.01.2026. u 22:52   |   opcije


Još jedna koja mi se dopada.

https://youtu.be/wB3ec57a6gI?si=d7PUOOEMOL8wAMro

Autor: Lana48   |   10.01.2026. u 22:55   |   opcije


Još malo o haljinama uz jedan instrumental..

https://youtu.be/kW4JByCwzXw?si=wW2OIFj3w5duskZv

Autor: Lana48   |   10.01.2026. u 22:56   |   opcije


još o detaljima
Sat, jedan od detalja koji nikada ne skidam sa sebe niti kad vodim ljubav
(o.a. jbg da barem jedan dio mene bude tvrd), jedino ako trebam promijeniti
bateriju ili mi smeta pri muziciranju. Imam kolekciju raznih satova Q&Q, Doxa,
D&G, Citizen, Casio, Gemporia…. za razne prilike ali čame u kutiji. Roelx, ne,
nikada mi nije bio privlačan ni dizajnom ni kao nekakav statusni simbol.
Godinama nosim Sector, klasičan teški muški sportski sat s tahografom (ne volim
one sa okretnim kazalom minuta kao da ja ne znam da 1 sat ima 60 min),
štopericom, srebrni s tamno sivim kazalom s crnim i crvenim detaljima. Jedino
kaj mi ide na kiki je datumar koji nema pojma koliko koji mjesec ima dana pa bi
ja svakog prvog trebao štimati datum tako da ako pogledate na mom satu koji je
datum naći čete se u prošlosti ili u budućnosti. Uglavnom isti mi dozvoljava
sve vrste odijevanja, od svečanog, casual, sportskog do kupaćih gaća i pidžame.
Moderni pametni digitalni satovi? Jok. Neće meni sat pametovat koliko koraka
moram skakutati po nasipu, da li mi kuca srce, da se uparujem s nekim koga
ne želim.

Autor: budvar   |   11.01.2026. u 13:36   |   opcije


Naočale

ooo da! Imam svijetle oči i oduvijek me naočale brane od jakog svijetla i imam ih
nepoznat broj od must have do onih iz DM ako mi se sviđa okvir i boja stakla.
Volim tamna stakla. Ona koja samo malo zatamne pogled su mi bzv. to je
za žene da im ne bude uskraćen pogled na mejkap. I da iz mojih mlađih dana
metalizirane da bi mogao pasti komade do mile volje, a one to ne znaju. Sada mogu
lijep ukusno odjeven komad gledati (ne buljuti) bez problema u oči.

Autor: budvar   |   11.01.2026. u 13:41   |   opcije


Evo još jedne s pjesmom Tine Turner.

https://youtu.be/D0WzQoLeRYE?si=Y29OSj3z4wlPojNf

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 0:10   |   opcije


I još jedan sa scenama iz serije.

https://youtu.be/zCDmnY0wJCg?si=sGqSnDX9tfXbykD7

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 0:11   |   opcije


Baš sam htjela dodati jedan detalj.

Crveni potplati na štiklama nisu izum Christiana Louboutina.

Louis XIV. je 1670. godine naredio da plemstvo mora nositi upravo takve cipele, kako bi se jasnije razlikovalo od puka.

Louboutin je poznavao povijest odjevenih predmeta.

Kultni crveni potplat louboutinki, postao je simbol modne odvažnosti i elegancije, i sinonim za vrhunsku parišku sofisticiranost.

Brand se od tada proširio i uključuje mušku obuću, torbice, kozmetiku i parfeme.

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 0:14   |   opcije


https://youtu.be/HXiz7FOuCIs?si=Xh9XsTMMPCscO47D

Autor: bbmuisa   |   12.01.2026. u 17:57   |   opcije


što kaže ćitaba za danas...što se smije a što ne smije?:)

Autor: bbmuisa   |   12.01.2026. u 18:41   |   opcije


Danas, hippy stil je zamijenio boho.

Boho stil odjeće je izraz individualnosti, slobode i kreativnosti.

Boho stil inspiriran je boemskim i hipi pokretima.

Karakteriziraju ga lepršavi krojevi, prirodni materijali i zemljani tonovi.

Idealan je za opušten, ali šik izgled.

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 22:17   |   opcije


Ključni dijelovi odjeće za postizanje autentičnog boho izgleda uključuju cijelu paletu odjevnih komada.

Duge, lepršave haljine i suknje.

Često su s cvjetnim ili etno uzorcima, volanima i asimetričnim krojevima, te stvaraju osjećaj lakoće i prozračnosti.

Široke hlače, koje su udobne i neformalne, i savršene za ležerne kombinacije.

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 22:18   |   opcije


Košulje i bluze su od prirodnih tkanina poput pamuka ili lana, često ukrašene vezom ili čipkom.

Često i prsluci, od kože, antilopa ili trapera, sa resicama, ili sa etno motivima.

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 22:18   |   opcije


Od pletiva, tu su lagani džemperi ili kardigani koji dodaju teksturu i slojevitost izgledu.

Traper komadi su neizostavni.

Traperice i jakne lako se kombiniraju s ostalim boho elementima.

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 22:19   |   opcije


Materijali i boje su specifični.

Boho stil naglašava povezanost s prirodom, što se odražava u izboru materijala i boja.

Uključuje prirodne materijale, poput lana, pamuka, svile, vune, kože i antilopa, koji su najčešći izbor.

Boje boho stila započinju prvenstveno zemljanim i tonovima prirode.

Ovo uključuje bež, smeđu, maslinasto zelenu, terakotu i druge prirodne nijanse.

Ali može se proširiti na cijelu paleta duginih boja, s naglaskom na narančastu, žutu, zelenu, plavu i ljubičastu.

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 22:22   |   opcije


Uzorci i detalji prate ovu liniju.

Etnički uzorci, cvjetni printevi, resice, vezovi i šareni detalji, su naglasci, ključni za dodavanje živosti i karaktera.

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 22:23   |   opcije


Dodaci odjeći su bitni za dovršetak boho stila i izražavanje osobnosti.

Od nakita, slojevite ogrlice, narukvice s perlama, veliki prsteni i naušnice s etno motivima.

Retro i vintage nakit su također popularni.

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 22:24   |   opcije


Od obuće, sandale, gležnjače od brušene kože, klompe ili kaubojske čizme dobro se slažu s ovim stilom.

Marame i šalovi su posebno popularni.

Mogu se nositi u kosi, oko vrata, oko struka ili vezati za torbicu za dodatni šarm.

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 22:25   |   opcije


Torbice su isto važan dio boho stila.

Torbice s resicama, pletene torbe ili one od prirodne kože.

Ovi detalji savršeno se uklapaju u boho estetiku.

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 22:25   |   opcije


BB thanks za link:)

https://youtu.be/V524uCwdLck?si=Tk4e_Uwp0uqJJbU2

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 22:30   |   opcije


A ćitaba očitava puno toga:)

Ja detaljno znam što.

A tko ne zna, nek sam potrudi da sazna:)

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 22:31   |   opcije


Ali, nakratko, stelium odnosno skup planeta je u Jarcu.

Sunce, Mars, Merkur i Venera.

Generalno, dobar položaj za Jarca, Bika i Djevicu.

Ipak, treba se čuvati pretjeranog ponosa i osjećaja samovažnosti, toliko tipičnog za ovaj položaj u Jarcu.

Ova kombinacija je nasuprot Jupiteru u Raku, što će kočiti ekspanziju.

Činiti će se da Rakovima ništa ne ide od ruke, pa je bolje da pričekaju neko plodnije razdoblje.

Neptun u Ribama i Mjesec u Škorpionu daju romantični štih i pozitivan zamah ovim znakovima.

Vatreni i zračni znakovi nemaju značajnih aspekata.

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 22:34   |   opcije


Ali, trenutno je ascendent upravo u Vagi.

Iako to nije tvoj ascendent, tu imaš Sunce.

Zato, ako želiš zablistati, imaš dva sata vremena, koliko će taj položaj potrajati:)

Zapravo, i još dodatna dva sata, jer se tada nebeski ascendent poklapa s tvojim natalnim:)

Autor: Lana48   |   12.01.2026. u 22:35   |   opcije


zakasnio sam jučer zablistat:)

Autor: bbmuisa   |   13.01.2026. u 22:20   |   opcije


imal još nade za mene?:)

Autor: bbmuisa   |   13.01.2026. u 22:21   |   opcije


gdje ti je ptić pobjego?:)

Autor: bbmuisa   |   13.01.2026. u 22:23   |   opcije


onaj bukavac i drekavac;)p

Autor: bbmuisa   |   13.01.2026. u 22:23   |   opcije


https://youtu.be/kZRW9JXjRsc?si=iutf8bs_862UUVkt

Autor: bbmuisa   |   13.01.2026. u 22:30   |   opcije


za lijepe snove:)
https://youtu.be/OY5qUp1yjRE?si=U_1htUly0Jy1S7kI

Autor: bbmuisa   |   13.01.2026. u 22:30   |   opcije


Danas je samo Mjesec prešao u znak Strijelca.

Taj položaj donosi više energije, dinamike, pokretljivosti i optimizma.

Ali, Strijelac je znak koji je iskren do bola, i najviše netaktičan od svih znakova, pa može nesvjesno povrijediti druge ljude.

Zato, treba se pričuvati naglih reakcija i nepromišljenih izjava.

A posebno istine pod svaku cijenu.

Iako je ovo dan, kad je bilo kome bilo što teško prešutjeti, treba ipak malo istrenirati strpljenje u smjeru njegovanja šutnje.

Tim više što su Sunce, Mars, Merkur i Venera i dalje u Jarcu u vrlo napetom odnosu prema Jupiteru u Raku.

Pet planeta u opoziciji stvara osjećaj iritacije i osjetljivosti čak i na sitnice.

U komunikaciji s drugima, važno je osvijestiti nivo i vlastite i tuđe napetosti.

Autor: Lana48   |   14.01.2026. u 17:12   |   opcije


Što se tebe tiče, Mjesec ti se od jučer maknuo sa ascendenta.

Pa možda se danas malo primiriš:)

Zablistati opet možeš od 18 do 20 sati.

Tad je Točka Sreće u znaku Vage.

I kasnije poslije 22 sata, kad je prva kuća u Vagi.

Autor: Lana48   |   14.01.2026. u 17:13   |   opcije


Evo link zae tebe.

https://youtu.be/bstErxsTGIU?si=fLWAeyUdMK6zLdNq

Autor: Lana48   |   14.01.2026. u 17:14   |   opcije


opet sam zakasnio:)

Autor: bbmuisa   |   15.01.2026. u 3:21   |   opcije


i na tu točku sreće...što god to bilo:)

Autor: bbmuisa   |   15.01.2026. u 3:22   |   opcije


https://youtu.be/cQ4AfCZzQFI?si=mLVLUbka741XE8C0

Autor: bbmuisa   |   15.01.2026. u 3:25   |   opcije


Cyber, Resetiranje, BB, Krelec, Tape, Wasy, Jaro, Dovla i Bud.

Hvala na druženju i komentarima:)

Autor: Lana48   |   24.05.2026. u 23:20   |   opcije


Dodaj komentar